sobota, 25 marca 2017

Dźwięki z Krainy Czarów


Do moich zbiorów dołączyła ciekawa Alicja-rozkładanka. Wyszła w 2010 r. w serii A classic story pop-up book with sounds w angielskim wydawnictwie Templar Publishing.
I mimo że wydanie to nie szczyci się zapierającą dech w piersiach oprawą graficzną - ma jedną szczególną zaletę. Krainę Czarów bowiem nie tylko widać, ale i... słychać. Na każdej stronie z rozkładanką zamontowano dźwięk, który uruchamia się po całkowitym rozłożeniu stron. I tak "słychać" np. odgłosy spadania w króliczą norę, trzeszczenie domu nadwątlonego gabarytami Alicji, czy też orszak Królowej Kier. Ciekawe są także niektóre rozwiązania przestrzenne. Np. w scenie malowania róż, jedna z nich staje się czerwona w miarę rozkładania stron (i odwrotnie, biała - przy składaniu - co widać, mam nadzieję, na poniższych zdjęciach). Oczywiście z największym rozmachem została zrobiona ostatnia rozkładanka - Alicja błyskawicznie rośnie podczas rozprawy sądowej. I choć proporcje sugerują, że do zamierzonych rozmiarów na razie urosły dopiero nogi, to jednak ciężko zaprzeczyć, że nagłe wystrzelenie w górę papierowej Alicji nie robi wrażenia.
Nie jest to majstersztyk ilustracyjny, ale rozkładanki z Krainy Czarów są ciekawe zawsze. A tu dodatkowo można jeszcze posłuchać odgłosów ze świata Alicji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz